Weekly Activities – Michaelmas Term 2015

Monday

1320

Calder

Coding Club (Lower School) (ERF)

MB010

Politics Society (Week B) (JRW)

1330

MB010

Chess Club (TJH)

SY205

Junior Art Club (Lower School) (JOH)

CH

Rugby Half Backs Skills Sessions (All years): 7/9; 5/10; 9/11; 30/11

CH

Rugby Hookers Skills Sessions (All years): 14/9; 19/10; 16/11; 7/12

1340

CB106

Biology Clinic (Upper Sixth to Year Nine) (All Biology Staff)

SY201

Christian Union (Years Eight and Seven) (Week B only) (PC, DD, JCF)

MB06

Careers Department Appointments (All years) (SN)

1350

Music Rm

Big Band (MTA)

Music Bsmt

Boys’ A Cappella (MH)

1550

CB106

Anatomy Club (Years Eleven – Year Eight) (Second Half of Term) (SSA)

1600

Library

English Enrichment (NJP)

Music Rm

Senior Jazz Combo (MTA)

FM/StO

Rugby Training: 1st XV, 2nd XV, 3rd XV, U15A & B (BDT, PRE, JCF, IDM)

NC/TSH

Netball Training: 1st VII, 2nd VII (ELP, REA)

NC/CH

Netball Training: 3rd VII, 4th VII (JMS)

Grange

Hockey Training: U15 (LB)

Grange

Hockey Training: U13 (AR)

Rowing Training – First Half of Term:

BH

Rowing Training: J18 - J15 (Girls) (Week A) (JCS)

FS

Rowing Training: J18 - J16 (Boys) (Week A) (JCS)

BH

Rowing training: J18 - J15 (Boys) (Week B) (JCS)

FS

Rowing training: J18 - J15 (Girls) (Week B) (JCS)

Rowing Training – Second Half of Term:

PH & FS

Rowing Training: J18 – J15 (Boys) (JCS)

DS & FS

Rowing Training: J18 – J15 (Girls) (JCS)

MH

Fencing (PJE)

1830

Billingham

Observatory

Astronomy Club (2nd half of term only) (SLJ, GN)



Tuesday

0645

BH

Sculling Club: J18 – J16 (Selected athletes) (Weeks A and B) (JCS)

1320

CH

Rugby Skills session: U12 (BDT, PRE)

1330

SC011

Physics Clinics (all years) (SLJ, EMA)


AO101

Chess Club (TJH)


HL02

Middle School Debating Society (RHA)

1340

CB06

Oxbridge: Lower Sixth (TJH and VCJ)

1345

Library

Lower School Book Club (SAH)


NC

Netball Training: U12 (CMD)

1350

Music Rm

Chamber Choir (MH, EJ)

1545

MB010

Debating: Senior Squad Training (Week A) (JRW)

1600


Duke of Edinburgh Training (RNB, DEH, SN, SBD, GN)



CCF (JMS)


NC/CH

Netball Training: U14 (ELP)


Grange

Hockey Training: U12 & GK (SCD)


FM

Rugby Training: U12A, B & C (S Johnson, DVC, AZB)


Music Rm

Baroque Trio (MH)


Wednesday

0800

CB106

Biology Clinic (Sixth Form) (SSA)

0810

Music Rm

Sax Ensemble (MH)

1055

Range

CCF (Army) SNCOs’ meeting


Rowing Training – First Half of Term:

1325

FS

Rowing: Ergos: J15 (Boys) (Week A) (JCS)


FS

Rowing: Ergos: J15 (Girls) (Week B) (JCS)

Rowing Training – Second Half of Term:


FS

Rowing: Ergos: J15 (Girls) (Weeks A and B) (JCS)

1330

MB001

Oxbridge History (TJH)


SWO1

MFL Enhancement Club (Years Nine, Eight and Seven) (Week A only)



(PC and DD)


SWO1

Italian Club (Years Ten, Nine and Eight) (Week B only) (DJB)


MB110

BISMARCK Society (JMS)

1340

MB06

Careers Department Appointments (All years) (SN)


EH

Junior Debating Society (NJW)


LL111

Textiles Club (Year Eight) (CAM)

1350

Music Rm

Little Big Band (MTA)

1600

English Dept

Public Speaking (AEC)


SC012

EES Project Meetings (SLJ)


CalderLego Mindstorms (ERF)

NC/CH

Netball Training: U15 (JMS)


FM/StO

Rugby Training: U15A, U14A, U14B, U13A, U12A (PRE, TPM, TSC, TTR,



S Johnson)

Rowing Training – First Half of Term:


BH

Rowing Training: J18 – J16 (Boys and Girls) (second session) (Week A)(JCS)


BH

Rowing Training: J15 (Girls) (Week A) (JCS)


BH

Rowing Training: J18 – J16 (Boys and Girls) (second session) (Week B)(JCS)


BH

Rowing Training: J15 (Boys) (Week B) (JCS)

Rowing Training – Second Half of Term:


FS and Free Weights

Rowing Training: J18 – J16 (Boys and Girls) (second session) (JCS)


FS and DS

Rowing Training: J15 (Boys and Girls) (JCS)

1930

CH

Parents’ Badminton

1830

Billingham

Astronomy Club (2nd half of term only) (SLJ, GN)


Observatory



Thursday

0810

Music Rm

String Orchestra (MH)

1320

UCAS Area

Careers Interviews (appointment necessary) (TJH)


CH

Rugby Skills session: U12 (BDT, PRE)

1325

Rowing Training – First Half of Term:


FS

Rowing: Ergos: J18 – J16 (Boys) (Week A) (JCS)


FS

Rowing: Ergos: J18 – J16 (Girls) (Week B) (JCS)


Rowing Training – Second Half of Term:


FS

Rowing: Ergos: J18 – J16 (Girls) (Weeks A and B) (JCS)

1330

MB110

BISMARCK Society (JMS)


TBC

Slot Car Society (JMS)


SC011Lower School Science Club

DS

Junior Dance Club: Years Eight and Seven (AJF)


MB010

Senior Debating Society (JRW)

1340

SY201

Quiz Club (Lower School) (Week B) (DD)


SY201

Quiz Club (Middle School and Sixth Form) (Week B) (From October) (DD)

1345

GBT/LT

Film Makers’ Club (All years) (DAM)

1350

Music Rm

Intermediate Strings (MH)

1405MHJunior Choir (EJ/MH)

1600

Library

Literary Society (NJP)


Music Rm

Intermediate Wind (MH)


MB010

Debating: Senior Squad Training (Week B) (JRW)


WL103

Senior Meditation (Sixth Form) (RAW)


NC/TSH

Netball Training: U13 (PC)


NC/CH

Netball Training: U12 (CMD)


Grange

Hockey Training: 1st XI, 2nd XI (AR, MJE)


Grange

Hockey Training: U14 (LB)


FM/StO

Rugby Training: 1st XV, 2nd XV, 3rd XV, U13A & B (BDT, PRE, JCF, TTR, GN)

Rowing Training – First Half of Term:


BH

Rowing Training: J18 – J16 (Boys) (Week A) (JCS)


FS

Rowing Training: J18 – J16, J14 (J14 from 17 Sept) (Girls) (Week A) (JCS)


BH

Rowing Training: J18 – J16 (Girls) (Week B) (JCS)


FS

Rowing Training: J18 – J16, J14 (J14 from 17 Sept) (Boys) (Week B)(JCS)

Rowing Training – Second Half of Term:


DS and FS

Rowing Training: J18 – J16 and J14 (Girls) (JCS)


PH and FS

Rowing Training: J18 – J16 and J14 (Boys) (JCS)


PE Office

Running Club (MDR)




Friday



0720

PE Office

Running Club (CMD)

1330

SC011

Physics Clinics (Sixth Form) (RAW, SLC)


CH

Rugby Skills Development Session: 1xt XV – U13


Britannia Grass

Rugby Lineout Practice: 1st XV, 2nd XV, 3rd XV (BDT)

1335

HL103

Amnesty International

1340

MB06

Careers Department Appointments (All years) (SN)

1345LibraryYear Eight Book Club (SAH)

1350

Music Rm

School Choir (EJ/MH)

1600

Music Rm

Concert Band (MH)


Grange

Hockey County Squad Training: U12 – U18 see schedule in Hockey Handbook (AR, MJE)


TSH

Indoor Hockey Training: U18 – U25 (LB, SCD)


FM

Rugby Training: U14A & B (TPM, TSC)


Boughton Park/

Worcester Golf Range

Golf lessons (PC)


Saturday

0745

BH

Rowing Training: J18 - J16 (Boys and Girls) (Performance)



(until 1200) (JCS)

1000

BH

Rowing Training: J18 – J16 (Boys and Girls) (Development)



(until 1200)(JCS)

1230

BH

Rowing training: J15, J14 (Boys) (until 1430) (JCS)

1430

BH

Rowing training: J15, J14 (Girls) (until 1630) (JCS)

Key to location abbreviations

MH

Main Hall

PH

Perrins Hall

EH

Eld Hall

LT

Lecture Theatre

GBT

Godfrey Brown Theatre

AWB

Anthony Wheeler Boardroom

SR

Spurling Room

TSH

Tom Savage Hall

CH

Cobham Hall

FM

Flagge Meadow

StO

St Oswald’s

NC

Netball Courts

TC

Tennis Courts

FS

Fitness Suite

DS

Dance Studio

Sports Venue Postcodes

Venue

Postcode

Tennis Courts

WR1 1HP

Netball Courts

WR1 1HP

Cobham Hall

WR1 1HP

Tom Savage Hall

WR1 1PU (Little London)

St Oswald’s Pitches

WR1 1SP (Lansdowne Road)

Flagge Meadow Pitches

WR1 1QP (Flag Meadow Walk)

RGS The Grange Pitches

WR3 7RR (Grange Lane, Claines)